Görüntü İnceleme ve İyileştirme


Adli Görüntü İnceleme ve  İyileştirme Nedir?

Günümüzde artık her yerde rastlanılan (Banka güvenlik kameraları, trafik kameraları, bina güvenlik kameraları, cep telefonu kameraları, profesyonel veya kompakt fotoğraf makineleri,) Görüntü kaynaklarından elde edilen Adli Görüntüler Mahkemeler tarafından delil olarak kabul edilen kanıtlardır.Adli Görüntü İnceleme konusu da bu adli deliller üzerinde doğruluğu kanıtlamak için yapılan işlemleri oluşturur. Var olan görüntüler, adli görüntü inceleme ile orijinali üzerinde yapılan değişiklikler(montaj veya manipülasyon), mevcut görüntüyü iyileştirme veya onarma, belli başlı izlerin tespiti, nesne, şahıs kıyaslama, gibi konular uzmanlar tarafından belirlenir.

Bunun yanında görüntünün ya da fotoğrafın orijinalliği ve özgünlüğü de adli görüntü inceleme ile tespit edilebilir. Adli görüntü inceleme temel olarak bilimsel yöntemlerin ve analitik tekniklerin kullanılarak ilgili görüntüler hakkında delil oluşturulmasını sağlayan bilimsel bir alandır.Görüntü İşleme Teknikleri ile Görüntü Zenginleştirme ve Onarma. Çeşitli bilgisayar yazılımları kullanılarak istenilen amaca uygun olarak görüntülerde bölgesel olarak çalışılarak şahıs veya nesnenin tespitine elverişli görüntülerin elde edilmesidir.

Yapılan işlemerden bazıları:
  • Plaka tespit çalışmaları,
  • Görüntüler Üzerinde Kurgu Çalışması Yapılması. İnceleme konusu olayı gösterir görüntüler üzerinde olayın anlaşılması amacıyla kronolojik çalışma yapılması ve olayın başlangıç anı ile bitiş anının gösterilmesidir. 
  • Görüntü ve Video Karşılaştırma (Nesne, mekan ve şahıs karşılaştırma). Fotoğraflar veya video görüntüler içerisinde bulunan şüpheli şahsa ait görüntüler ile mukayese olarak hazırlanan fotoğraflar arasında karşılaştırmalı inceleme yapılmasıdır. Bu karşılaştırma çalışması nesneler, araçlar, mekanlar vb. arasında da yapılabilir.
  • Fotoğraf ve videolar üzerinde montaj İncelemeleri. Video görüntüleri ve fotoğraflar üzerinde Photoshop vb. ticari yazılımlar vasıtasıyla yapılmış olan değişikliklerin tespitine yönelik yapılan incelemelerdir.
  • Steganografi bir video görüntüsü veya fotoğraf içerisine yerleştirilmiş olan gizli verinin tespiti için yapılan decrypt (çözümleme) çalışmalarıdır.
Görüntü İnceleme ve İyileştirme ile ilgili aramalar:
  • Görüntü inceleme uzmanı
  • Video Görüntü incelemeleri Laboratuvarı
  • CD DVD çözümleme bilirkişi rapor örnekleri
  • Adli görüntü iyileştirme ve onarma
  • Güvenlik kamerası görüntü netleştirme
 
SİZİ ARAYALIM
Bugüne kadar 191309 kişi, müşteri temsilcilerimizden destek almıştır.
Görüşmek istediğiniz temsilcimizi seçiniz.
Aramamızı istediğiniz saati seçiniz.
MyDISK Logo