HTS Baz İstasyonu Analizi

HTS Baz İstasyonu Analizi

HTS Nedir ?

Hakim ya da cumhuriyet savcısı kararı gereğince Bilgi Teknolojileri Kurumuna yapılan talep çerçevesinde, belirlenmiş bir numaraya ait iletişim bilgilerinin tespit edilmesi, dinlenmesi ve kayda alınmasını kapsayan raporlardır. Bu raporlara HTS ismi verilmektedir. Bunların incelenip yorumlanması ise tam anlamı ile profesyonellik gerektirmektedir. MyDISK olarak size bu güvenceyi sağlıyoruz.

HTS, telefonlardaki konuşmalar, mesajlaşmalar vb. gibi unsurların tek bir platformdan elde edilmesidir. Fakat bu raporu elde etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu bilgilerin suçsuz vatandaşların haberleşme hürriyetlerine ve genel anlamda özgürlüklerine kısıtlama getirmeyecek şekilde kullanılması çok önemli bir gerekliliktir. 

HTS Baz İstasyonu Analizi

Genel olarak çok zor durumda kalınmadıkça başvurulmayan bu yöntem birçok suçun tespit edilmesi konusunda oldukça faydalı bilgiler elde edilmesini sağlar. Belirli bir telefon numarasına ait iletişim bilgilerinin tespiti, dinlenmesi ve kayıt altına alınmasını kapsar. Kayıt altına alınan bu raporlara HTS Baz istasyonu rapor analizi denilmekte ve incelenmesi ise uzmanlık gerektirmektedir. 

MyDISK uzmanları tarafından HTS Raporu incelemelerinde; iletişimin dinlenmesi (konuşmaların içeriği) yine savcılık ve mahkeme kararınca sadece belli suçlarda verilmektedir. HTS Baz istasyonlarının sinyal özelliklerinden, iletişimin karşılıklı olarak (arayan/aranan) değerlendirilmesi, tüm farklı iletişimlerin bir bütün olarak incelenmesi, raporların yorumlanması, rapordaki tüm numaraların istatistikinin çıkarılması, ulaşılıp ulaşılamayan görüşmelerin belirlenmesi, GSM hattının sahibi ile kullanıcısının farklı olabilme ihtimalinin dosya kapsamından çıkarılarak değerlendirilmesi, baz istasyonlarının haritalaştırarak konum, hız, zaman vb. bilgilerinin modellenmesi ve tüm bunlarla birlikte dosya kapsamında ki delil ve ifadelerin bu kayıtlarla örtüştürülerek gerek sanık yada şüpheli bazlı gerek tek tek arama bazlı gerekse de olay bazlı çelişkilerin ispatlarla ortaya konması ve bunların raporlanması konusunda çok önemli deliller elde edilebilmektedir.

Sosyal medya platformlarında, kulaktan dolma bilgiler diye tabir edebileceğimiz çok fazla kirli bilgi dolaşmaktadır. Her görüntü kaydının gerçekleri göstermeyeceği gibi her ses kaydının da gerçekleri göstermeyeceğini bilmek gereklidir. Bazı yardımcı programlar ve araçlar kullanılarak kişilerin sesleri değiştirilebilir, savcılıktan izin alınmadan yapılan dinlemeler tamamen kanun dışıdır, telefonlar üzerinden yapılan haberleşmelerin 3.parti bir programla kaydedilmesi işlemi hukuken yasal değildir ve delil olarak nitelik kazanmaz. Görüntü üzerinde oynamalar yapıldığı gibi sesler üzerinde de oynama yapılabilir ve çok farklı kişiler hiç olmadık bir biçimde suçsuz yere zan altında kalabilir. İşte biz MyDISK olarak bunun gibi tartışmalı durumlara ve polemiklere uzman kadromuz ile birlikte çözüm buluyoruz. Sonrasında ise uluslararası geçerliliği olan laboratuvarlarımızda delil bütünlüğüne kesinlikle zarar vermeden işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Büyük bir titizlikle gerekli inceleme ve tespitlerimizi yaparak işlemlerimizi ISO 27001 kalite standartlarında oluşturduğumuz raporla %100 başarılı bir şekilde sonuçlandırıyoruz.

MyDISK Logo