Ses İnceleme ve İyileştirme


Adli ses, herhangi bir adli vaka sonucunda delil niteliği taşıyan ve olayın aydınlanmasını sağlayabilecek her türlü kayıt cihazından elde edilmiş ses olarak tanımlanabilir. Mahkeme tarafından delil olarak kabul edilen sesler, analog veya dijital kayıt cihazları, ses kaydı yapan video kameralar ve fotoğraf makineleri, bazı güvenlik kameraları(dahili mikrofona sahip), cep telefonları gibi her türlü kayıt cihazı ile elde edilebilmektedir.Adli Ses İnceleme konusu da bu adli deliller üzerinde doğruluğu kanıtlamak için yapılan işlemleri oluşturur. Var olan sesler, adli ses inceleme ile orijinali üzerinde yapılan değişiklikler(montaj veya manipülasyon), mevcut sesin iyileştirilmesi veya temizlenmesi, belli başlı seslerin tespiti, tapeleştirme (sesleri yazıya dökme işi), ses yapısından şahıs kıyaslama, gibi konular uzmanlar tarafından belirlenir.
 
Bunun yanında sesin ya da ses kaydının orijinalliği ve özgünlüğü de adli ses inceleme ile tespit edilebilir.
 
Adli Ses inceleme alanları aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:
 
Konuşmacı Tanıma İncelemeleri
 
Kimliği bilinmeyen bir sesin, kimliği bilinen bir ya da daha fazla sesle karşılaştırılarak benzerlikler ya da farklılıklarının belirlenmesi şeklinde yapılır. Konuşmacı kimliklendirme ve tanıma incelemeleri bütün işitsel ve görsel duyuların kullanıldığı çok yönlü bir analizdir.
Ses İyileştirme İncelemeleriNet ve anlaşılır olmayan kayıtlar üzerinde yapılan filtreleme, sinyal iyileştirme ve belirginleştirme çalışmalarıdır. İstenmeyen sinyallerin çeşitli yazılım ve donanımlar kullanılarak önüne geçilmesi ve duyulması istenen sinyalin (insan sesi, nesne sesi vb.) anlaşılabilir hale getirilmesi şeklinde yapılan bir analizdir
 
Kurgu, Montaj, Manipülasyon İncelemeleri
 
Kaydın ilk oluşturulduğu halini (orjinalliğini) koruyup korumadığına dair yapılan incelemeleri kapsamaktadır. Kayıt güvenilirliği incelemelerinde genel olarak kayıtlar üzerinde herhangi bir ekleme, çıkarma ve diğer müdahalelerin bulunup bulunmadığıyla ilgili hususlara yanıt aranmaktadır.
Konuşma Çözümleme, Tapeleştirme (Metin haline getirme)
 
Net ve anlaşılır olmayan kayıtlar üzerinden yapılan iyileştirme incelemeleri neticesinde ortaya çıkan seslerin çözümlenmesi (kimliklendirme) ve bu çözümlemelerin tapeleştirilmesi(yazıya dökülmesi) işidir. Kayıt kalitesine, iyileştirme zamanına ve toplam kayıt süresine(saat) bağlı olarak çözümleme ve tapeleştirme zamanı değişiklik göstermektedir. Adli Ses alanında en çok talep gösterilen inceleme biçimidir.“Konuşmaların metin haline getirilmesi” ve “Konuşmacı Tanıma İncelemelerinde” kullanılabilecek kriterlere sahip “Karşılaştırma (mukayese) Kaydı” alınması şeklindeki taleplere de yanıt verilebilmektedir.
 
SİZİ ARAYALIM
Bugüne kadar 191306 kişi, müşteri temsilcilerimizden destek almıştır.
Görüşmek istediğiniz temsilcimizi seçiniz.
Aramamızı istediğiniz saati seçiniz.
MyDISK Logo