Cep Telefonu Adli Bilişim İncelemesi

Cep Telefonu Adli Bilişim İncelemesi

Cep Telefonu Kriminal İncelemeleri, Telefon İnceleme,  Adli Bilişim Uzmanı, Adli Bilişim Bilirkişi Raporu

Cep telefonu adli incelemesi, hukuki kanıt elde etmek için yapılan elektronik veri topluluğundan anlamlı iletişim olaylarını ve kayıtlı data bilgisini çıkarmak ve yorumlamaktır. Bu, soruşturmacılar için tamamen silmenin genellikle zor olduğu dijital veri izinden suç delilleri toplama yöntemi olarak kullanılan yararlı bir işlemdir. Suç kanıtı olarak kullanılan silinmiş cep telefonu dosyalarının düzgün bir şekilde çıkarılması, adli bilişimcilerinin temel çalışmasıdır.

Cep telefonu adli bilişimi türleri arasına bantlı konuşmalar, dijital telefon resimleri, cep telefonu metinleri veya e-postaları, telefon numarası listeleri ve bazen cep telefonu dijital video kayıtları dahildir. Dijital deliller toplandıktan sonra, cep telefonu veri çıkarımı için geliştirilen sistemler vasıtasıyla önemli dijital malzemelerin silinmesini veya hasar görmesini önlemek için kaydedilebilir ve saklanabilir bir bütünlük oluşturulur. Çoğu zaman, cep telefonu adli bilişim incelemesi, silinen iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde dijital veri elde edinimi için uygulanır. Bunlar hukuki soruşturmaya veya kolluk kuvvetlerine yardımcı olabilir, bu durum yasal kanıt üretim ve sunumuyla sonuçlanır.

Telefon İncelemesi Ne Kadar Sürer?

Telefon incelemesi yapılacak işin ve istenen tespitin yoğunluğuna göre 2-15 gün arası sürebilmektedir. Savcı ya da Özel kişi tarafından herhangi bir acil durum bildirilmemesi halinde öncelik verilen daha önceki olaylar sıraya konularak tamamlanır.

El Konulan Cep Telefonları ile Ne Yapılır?

Savcılık izni ile çıkarılmış bir arama kararı neticesinde ya da herhangi bir operasyonda el konulan mobil cihazlar gerekli görüldüğü takdirde gerekli araçlar yardımıyla mobil incelemeye tabi tutulur.

Cep Telefonu İnceleme Kararı Nasıl Alınır?

Soruşturma çerçevesinde herhangi bir yarar sağlayabileceği düşünülen bütün cihazlar incelenmek üzere kolluk kuvvetlerince teslim alınır. Daha sonra savcı tarafından gerek görüldüğü hallerde adli makamlarca kabul görmüş veya listede yer alan adli bilirkişilerce incelenmesi istenebilir. İşte burada da gerekli bilgi, belge, araç ve uzman elemanlarımızla biz devreye giriyoruz.

Cep Telefonu Adli Bilirkişi Raporu Örneği Nasıl Olur?

Yeterli teknolojik bilgi, birikim ve donanıma sahip kalifiye eleman ve cihazlarımızla üst düzey bir inceleme sonucu oldukça basit bir dilde ISO 27001 onaylı raporlarımızla  hizmet vermekteyiz. Gerekli görüldüğü bütün durumlarda bilirkişi raporu oluşturularak kişilerin karşı karşıya kalacağı olumsuz durumların önüne geçilebilir. Örneğin günümüzde yaşanılan By-Lock uygulaması mağduriyetlerini uzman analiz kadromuzla çok net bir şekilde tespit edip eğer var ise suç varlığını açığa çıkarmak için herkesi tatmin edecek bir açıklamayla yetkili makamlara sunumunu yapabiliriz. Diğer yandan ise kendisine ait kişisel numarasına yönlendirilme yapılarak suç işlenmiş mağdurların suçlu ya da suçsuz olduğunu iddia edecek kanıtları inceleme sonuçlarında elde edebiliyoruz.

MyDISK Logo