Bilirkişi Cep Telefonu Adli Bilişim İncelemesi

Cep Telefonu Adli Bilişim İncelemesi

Tarafınıza Tuzak, Kumpas veya Komplo kurulmuş olabilir, Düzenleyeceğimiz Bilirkişi Raporu neticesinde şüpheli veya sanık bir kişinin masumiyeti  ve  suçsuzluğunu ispat edebilmekteyiz.

  • Cinsel taciz, istismar vakalarında telefon görüşme kayıtlarının (HTS Raporları, Baz istasyonu) analizi yapılarak suçsuzluğunuz ispatlanabilir.

  • Aldatma ve Boşanma davalarında HTS baz istasyonu, Telefon Görüşme ve Sms kayıtlarının delil olarak kullanılması Ceza Hukuku kapsamında mümkün olup Düzenleyeceğimiz Bilirkişi Raporu neticesinde şüpheli veya sanık bir kişinin masumiyeti  ve  suçsuzluğunu ispat edebilmekteyiz.

  • Mor Beyin, ByLock Bilirkişi, İncelemeleri ve raporlaması için https://www.mydisk.com.tr/tr/dijital-inceleme/bylock-uygulamasi-incelemeleri-ve-raporlamasi linkini inceleyebilirsiniz.

 

Cep Telefonu Kriminal İncelemeleri, Telefon İnceleme,  Adli Bilişim Uzmanı, Adli Bilişim Bilirkişi Raporu

Uygulamalar, Navigasyon, İnternet Geçmişi ve Wi-Fi, anlık mesajlaşma uygulamaları Skpye, Messenger, Whatsapp vb. günümüzün akıllı telefonlarının en özelliklerinden sadece birkaçıdır. Teknolojideki hızlı ilerlemeler, adli bilişim uzmanlarına rapor ve inceleme için daha fazla kanıt sağlamıştır. Akıllı telefonlar olmadan önce, eski cep telefonları soruşturmalarında  sms metin mesajları ve çağrı kayıtları kanıt olarak gelmekteydi, günümüzde ise akıllı cep telefonunun incelenmesi bir bilgisayarınkine birebir benzemektedir .

Son araştırmalar, hem ceza hemde hukuk davalarında cep telefonlarının delil olarak kullanıldığını göstermektedir. Aile anlaşmazlıkları, boşanma ya da iş uyuşmazlıkları gibi hukuki durumlarda da cep telefonları davaların bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle bu cihazların içeriği için HTS Analizi, Cep Telefonu Analizi ve Cep Telefonu Adli bilişim metodları  kullanılarak sonuca ulaşılabilmektedir.  MyDISK Adli bilişim uzmanları, cep telefonları SIM Kart ,dahili hafıza ve harici hafıza kartları içinde saklanan önemli bilgileri ve kanıtları inceleyebilir. Bu cihazlar Konum bilgileri, SMS mesajları, Anlık mesajlaşma (Whatsapp, Skype, Messenger vb.) e-posta ve internet kullanımı, bir aramanın ne zaman yapıldığı, ne zaman geldiği tarih veya bir video veya ses kaydının içeriği gibi bilgiler üretilebilir. MyDISK, herhangi bir marka veya model cep telefonları içinden bilinçli, bilerek, bilmeyerek, kasıtlı veya yanlışlıkla silinen bilgileri durumuna göre geri getirebilir veya kurtarabilir.

Cep telefonu adli incelemesi, hukuki kanıt elde etmek için yapılan elektronik veri topluluğundan anlamlı iletişim olaylarını ve kayıtlı data bilgisini çıkarmak ve yorumlamaktır. Bu, soruşturmacılar için tamamen silmenin genellikle zor olduğu dijital veri izinden suç delilleri toplama yöntemi olarak kullanılan yararlı bir işlemdir. Suç kanıtı olarak kullanılan silinmiş cep telefonu dosyalarının düzgün bir şekilde çıkarılması, adli bilişimcilerinin temel çalışmasıdır.

Cep telefonu adli bilişimi türleri arasına bantlı konuşmalar, dijital telefon resimleri, cep telefonu metinleri veya e-postaları, telefon numarası listeleri ve bazen cep telefonu dijital video kayıtları dahildir. Dijital deliller toplandıktan sonra, cep telefonu veri çıkarımı için geliştirilen sistemler vasıtasıyla önemli dijital malzemelerin silinmesini veya hasar görmesini önlemek için kaydedilebilir ve saklanabilir bir bütünlük oluşturulur. Çoğu zaman, cep telefonu adli bilişim incelemesi, silinen iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde dijital veri elde edinimi için uygulanır. Bunlar hukuki soruşturmaya veya kolluk kuvvetlerine yardımcı olabilir, bu durum yasal kanıt üretim ve sunumuyla sonuçlanır.

 

Cep Telefonu İnceleme Kararı Nasıl Alınır?

Soruşturma çerçevesinde herhangi bir yarar sağlayabileceği düşünülen bütün cihazlar incelenmek üzere kolluk kuvvetlerince teslim alınır. Daha sonra savcı tarafından gerek görüldüğü hallerde adli makamlarca kabul görmüş veya Adalet Bakanlığına bağlı adli bilirkişilerce incelenmesi istenebilir. 

El Konulan Cep Telefonlarına Nasıl Bir İşlem Yapılır?

Savcılık izni ile çıkarılmış arama kararı neticesinde ya da herhangi bir operasyonda el konulan mobil cihazlar gerekli araçlar yardımıyla mobil incelemeye tabi tutulur.

Telefon İncelemesi Ne Kadar Sürer?

Telefon incelemesi yapılacak işin ve istenen tespitin yoğunluğuna göre 1-15 gün arası sürebilmektedir. 

Cep Telefonu Adli Bilirkişi Raporu Örneği Nasıl Olur?

Yeterli teknolojik bilgi, birikim ve donanıma sahip kalifiye eleman ve cihazlarımızla üst düzey bir inceleme sonucu oldukça basit bir dilde ISO 27001 onaylı raporlarımızla  hizmet vermekteyiz. Gerekli görüldüğü bütün durumlarda bilirkişi raporu oluşturularak kişilerin karşı karşıya kalacağı olumsuz durumların önüne geçilebilir. Örneğin günümüzde yaşanılan Bylock uygulaması mağduriyetlerini uzman analiz kadromuzla çok net bir şekilde tespit edip eğer var ise suç varlığını açığa çıkarmak için herkesi tatmin edecek bir açıklamayla yetkili makamlara sunumunu yapabiliriz. Diğer yandan ise kendisine ait kişisel numarasına yönlendirilme yapılarak suç işlenmiş mağdurların suçlu ya da suçsuz olduğunu iddia edecek kanıtları inceleme sonuçlarında elde edebiliyoruz.

Aşağıdakilerden Birini Arıyorsanız Sizlere Yardımcı Olabiliriz,

Telefon inceleme polis, cep telefonu inceleme kararı, telefon kriminal inceleme ne kadar sürer, telefon inceleme raporu, telefon imaj inceleme, kriminal inceleme ne kadar surer, el konulan cep telefonu, adli bilişim inceleme süreçleri hakkında sizlere yardımcı olabiliriz.

 

MyDISK Logo