Suistimal ve Sanayi Casusluğu İncelemeleri

Suistimal ve Sanayi Casusluğu İncelemeleri

Sanayi Casusluğu

Sanayi casusluğu, bir firmanın önemli bilgilerinin, kullandığı teknolojinin, ürünlerinin karşı firmalara satılmasıdır. Firmaların kabusu haline gelen sanayi casusluğu firma çalışanlarının bilgi sızdırması ya da hacking faaliyetleri sonucunda büyük zararlara yol açmaktadır. Mali açıdan zararın yanı sıra marka güveninin sarsılması da firmalara oldukça büyük zarar vermektedir.

Karşılaşılan Casusluk Yöntemleri:

  • Firma çalışanının önemli bilgileri mail yoluyla göndermesi
  • Firma çalışanının önemli bilgileri flash diske kopyalayarak vermesi
  • Firma çalışanının bilgisayarında hacking faaliyetleri gerçekleştirerek bilgisayarın ele geçirilmesi
  • Firmaya gelen yabancı kişilerin firma hakkında bilgiler toplaması
  • Şirket veritabanında (veri depolayan yazılım) hacking faaliyetleri gerçekleştirilmesi
  • Şirket ağının dinlenmesi
  • Şirket atıklarının toplanarak incelenmesi gibi yöntemlerle firmalarda sanayi casusluğu gerçekleştirilmektedir.

Firmaların önemli bilgilerini korumak ile ilgili protokoller hazırlayarak ve BT güvenlik uzmanı bulundurarak bu konuda tedbir almaları gerekmektedir. Sanayi casusluğuna maruz kalmanız durumunda firma soruşturması için dijital delillerin incelenmesi için adli bilişim uzmanlarından suçun tespiti için yardım alınmalıdır. MyDISK, itibar kaybına yol açmadan alanında en iyi uzmanlarla çalışarak olayın aydınlatılmasını sağlamakta ve bilirkişi raporu veya uzman mütalaası vermektedir.

Suistimal İncelemeleri

Kişi veya şirketlerin suistimal ile karşı karşıya olduğu durumlarda dijital delillerin elde edilmesi, muhafaza ve analiz edilmesinde dijital delillerin yok olmaması için profesyonel destek almaları gerekmektedir.

MyDISK suistimal olaylarında inceleme ve analiz gerçekleştirerek dijital delillerin incelenmesi ve raporlanmasını sağlamaktadır. Delilleri inceleyerek silinmiş ve üzerinde değişiklik yapılmış verilerin tespiti, şifrelenmiş veriyi kurtarma, spam e-postaları analizi, ağ analizi, bilgisayar kayıtlarını piyasadaki en iyi yazılım ve donanımları kullanarak ortaya çıkarabilmektedir.
 

 

MyDISK Logo