Casus Yazılım Tespiti

Casus Yazılım Tespiti

Cep telefonu adli incelemesi, hukuki kanıt amaçları için yapılan elektronik veri topluluğundan anlamlı iletişim olaylarını ve kayıtlı data bilgisini çıkarmak ve yorumlamaktır. Bu, soruşturmacılar için tamamen silmenin genellikle zor olduğu dijital veri izinden suç delilleri toplama yöntemi olarak kullanılan yararlı bir işlemdir. Suç kanıtı olarak kullanılan silinmiş cep telefonu dosyalarının düzgün bir şekilde çıkarılması, cep telefonu adli bilişimcilerinin temel çalışmasıdır.
Cep telefonu adli bilişimi türleri arasına bantlı konuşmalar, dijital telefon resimleri, cep telefonu metinleri veya e-postaları, telefon numarası listeleri ve bazen cep telefonu dijital video kayıtları dahildir. Kanuni amaçlar için kanıtlar toplandıktan sonra, cep telefonu veri çıkarımı için geliştirilen sistemler vasıtasıyla önemli dijital malzemelerin silinmesini veya hasar görmesini önlemek için kaydedilebilir ve saklanabilir bir bütünlük oluşturulur. Çoğu zaman, cep telefonu adli bilişimi, silinen iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde dijital veri elde edinimi için uygulanır. Bunlar hukuk ekiplerine veya polis dedektiflerine yardımcı olabilir, bu da yasal kanıt üretim ve sunumuyla sonuçlanır.

Casus Yazılım Tespit Etme Ve Casus Yazılım Silme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Eskiden bilgisayarlardaki konuşmaları, giriş yapılmış olan siteleri ve benzerlerini takip etmek için gizlice kurulan casus yazılımlar artık Android telefonunuzda da kullanılabiliyor. Eşiniz, sevgiliniz veya ebeveynleriniz sizden habersiz telefonunuza sizi takip edebilmek için bir casus uygulama yüklemiş olabilir. Sizin için telefonunuzda casus yazılım olup olmadığınızı öğrenebilmenizi kolaylaştıracak ipuçlarını bir araya topladık.

1. Telefonunuzdaki Garip Davranışlar Oluyor Mu?

Telefonunuzun ekran ışığı işlem yapmadığınız durumlarda bir açılıp bir kapanabilir veya uygulamaları kapattığınızda buna benzer garip davranışlarda bulunabilir. Bu garip hareketleri bir süre gözlemlemenizde fayda vardır görüşündeyim.

2. Pil Kullanımını Gözlemleyin

Casus ya izinsiz izleme uygulaması telefonunuzun arka planında sürekli çalışacağı için piliniz daha çabuk tükenebilir. Pilinizin çabuk bitme sebeplerini gözlemlemenizde fayda olacağı görüşündeyim.

3. Telefon Konuşmalarında Farklı Sesler Duyabilirsiniz

Casus uygulamalar yaptığınız birçok işlemi kaydeder. Telefonla konuştuğunuz sırada arka plandan garip bir gürültü, gıcırtı veya kısa kısa sesler duyuyorsanız bu casus uygulamadan kaynaklanıyor olabilir.

4. Telefonunuz Durduk Yere Kapanabilir veya Yeniden Başlatılabilir

Telefonunuz rastgele zamanlarda hiçbir sorun yokken kapanabilir veya yeniden başlatılabilir. Cihazınızda daha önce böyle bir problem yoksa bu kapanmalar casus yazılımdan kaynaklanıyor olabilir.

5. Telefonunuza Garip SMS Mesajları Gelebilir

Takip uygulamaları telefonunuza içerisinde anlaşılmayan kodlar yer alan SMS'ler gönderebilir. Telefonunuza gelen mesajlara bir göz gezdirmenizde de fayda olacağı görüşündeyim.

6. İnternet Veri Kullanımınızı Takip Edin

Casus uygulamalar cihazınızdaki bu hareketleri kaydedip sizi takip eden kişiye internet ağı üzerinden bu bilgileri gönderir. Bu yüzden internet paketiniz normalden daha fazla kullanılacaktır. Veri kullanımında genel bir artış olup olmadığını kontrol etmenizde yarar görüyorum.

7. Telefonunuza Kullanmadığınız Durumlarda Sesler Çıkarıyorsa

8. Telefonunuzun Kapanması Uzun Sürüyorsa

9. Telefonunuza Son Yüklenen Uygulamaları Kontrol Edin

Cihazınıza yüklenen son uygulamaları kontrol edin. Eğer aralarında garip isimli veya kendi yüklemediğiniz (casus uygulama herhangi bir uygulama adında ve ikonla görülebilir) bir uygulama varsa kaldırmayı deneyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Google Play Store’da bulabileceğiniz Ccleaner ve ya benzerlerini kullanmanızı ve sistemi sürekli taramanızın faydalı olacağını düşünüyorum.

10. Kullanmadığınız Sırada Telefonunuz Isınıyorsa

11. Telefonunuz Yavaş Mı?

12. Şüpheli Dosyaları Kontrol Edin

Telefonunuzun uygulamalar bölümünden dosya yöneticisini açıp cihazınızdaki dosyalara detaylıca bir göz gezdirin. Casus yazılımlar verilerinizi bir klasörde saklayabilir. Eğer şüpheli gördüğünüz bir dosya görürseniz silmeyi deneyebilirsiniz ancak bu çözüm olmayacaktır.

13. Anti Spyware veya Antivirüs Uygulaması Yükleyin

Sizin için belirttiğimiz yukarıdaki şüpheli durumlardan birden fazlası ile cihazınızda karşılaştıysanız ilk olarak telefonunuzu sıfırlamanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Telefonunuzu sıfırladıktan sonra;

Kilit ekranını kodla, parmak iziyle ya da desenle şifreleyin ve bu şifreyi de kimseye söylemeyin.

Bir Anti-Casus yazılımı veya Anti-Virüs uygulaması yükleyin.

Arkadaş, sevgili veya herhangi bir kişinin “al şuna tıkla”, “al bunu izle” diye attığı bağlantılara tıklayıp, kaynağını bilmediğiniz uygulamaları telefonunuzdan çalıştırmayın.

14. Üst Düzey Casus Yazılımlara Maruz Kalma

Hackerlar tarafından telefonunuza kurulan ve çoğu Antivirüs uygulamaları ile tespiti dahi yapılamayan casus yazılımlara da maruz kalmış olabilirsiniz.

15. Profesyonel Bir Yardım Alma Gerekliliği Oluşan Durumlar

Bütün bunlar size anlamsız ya da çok karmaşık geliyorsa hatta şüphelenmeye de çok net bir şekilde devam ediyorsanız profesyonel bir yardım almak için uzman kadromuz dahilinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

                                                                               

MyDISK Logo