SSD'ler Neden Kolay Bozulur

SSD'ler Neden Kolay Bozulur

Cevap Çok Basit: Raid 0 ve Elektrik

SSD'ler daha iyi performans göstermesi nedeniyle, hem ve kullanıcıları hem de şirketler tarafında kullanılır oldu. Yine de, geleneksel sabit disk sürücüleri ve SSD'ler ani elektrik kesintilerine maruz kalmamaya karşı koruma sağlanması tavsiye edilir. 

Hem SSD hem de HDD'ler elektrik kesintisi veya ani dalgalanmalar sonucunda zarar görebilir. Ancak, karşılaştırıldığında SSD'ler HDD'den çok daha kolay bozulabilir. 

SSD'ler güç kaynağına fazlasıyla güveniyor. Hepimizin bildiği gibi, mekanik ve manyetik olan HDD'nin aksine, SSD'ler tamamen elektronik parçalardan yapılmıştır. SSD'ler yarıiletken mimarisine ve çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. SSD'ler darbe alınca ya da yere düşürüldüğünde kolay kolay bozulmaz.

SSD'ler HDD'lerden daha yüksek okuma / yazma işlemleri gerçekleştirebilir. SSD'lerin bu kadar karmaşık ve hızlı olmasının sebebi RAID 0 teknolojisini kullanıyor olmasıdır. Bir SSD RAID 0 sebebiyle çok sayıda nand flaş çip içerebilir. Ani elektrik kesintilerine SSD üzerinde bulunan ana kontrolcü çipi ve tüm nand hafıza çipleri  bozulabilir. Bu nedenle, veri saklama, barındırma açısından çok tehlikelidir.

 

MyDISK Logo