Tarihçe

Bilgisayar ekranında beliren gülen bir yüz, bilardo topu misali hareket ederek karakterlere çarpar ve aşağı doğru düzensiz bir şekilde düşürmeye başlar.

8 bit monochrome ekran kartının bozulduğunu düşünen Zarif ATALAY, XT bilgisayarın kapağını açarak 5 megabaytlık MFM hard diskin bozulmasına sebep olur. Aslında bilgisayarına dünyada bilinen ilk virüs, “Brain” bulaşmıştır. 1988 yılında bozulan hard diski onarması, bulaşan virüsü "Assembly makine dili ile" temizlemiş olup bu serüven MyDISK Veri Kurtarma, Adli Bilişim ve Bilgi Güvenliği şirketinin köklerini oluşturur.

Veri kurtarmanın henüz literatüre kavram olarak girmediği yıllarda, şirketin kurucusu Zarif ATALAY, aslında ilk veri kurtarma işlemini gerçekleştirdi. Bilgisayarların hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacağını daha o günlerden öngören ATALAY, o dönemin popüler işletim sistemi olan Novell alanında uzmanlaştı ve Türkiye'nin Novell üzerinden veri kurtarma işlemleri için aranan ilk uzmanı oldu. Diğer işletim sistemleri de bunu takip etti.

Takvimler 1995’i gösterdiğinde, Atalay edindiği tecrübe geliştirdiği bilgi birikimini kurumsal alanda kullanmaya karar verir ve MyDISK’i kurar. Böylece Türkiye’nin ilk ve “En iyi Veri Kurtarma, Adli bilişim ve Bilgi Güvenliği Şirketi” faaliyet göstermeye başlar.

Bu günlere gelmemde katkıları hiçbir zaman eksik olmayan değerli hocalarım Fahir Kadir ÖZCAN, Refik ALBAYRAK ve Yrd. Doç. Dr. Tuncay UZUN'a sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

MyDISK Logo