Tarihçe

Bilgisayar ekranında beliren gülen bir yüz; bilardo topu misali hareket ederek karakterlere çarpar ve aşağı doğru düzensiz bir şekilde düşürmeye başlar.

8 bit monochrome ekran kartının bozulduğunu düşünen Zarif Atalay, XT bilgisayarın kapağını açarak MFM 5 megabaytlık hard diski bozar. Aslında bilgisayarına dünyada bilinen ilk virüs, “Brain” bulaşmıştır. 1988 yılında bozulan hard diski onarması ve bulaşan virüsü "Assembler" makine diliyle temizlemesiyle başlayan bu serüven MyDISK Veri Kurtarma şirketinin köklerini oluşturur.

Veri Kurtarmanın henüz kavram olarak literatüre girmediği o yıllarda, şirketin kurucusu Zarif Atalay ilk Veri Kurtarma işlemini gerçekleştirmiştir aslında. Bilgisayarların hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacağını daha o günden öngören Atalay, o yılların popüler işletim sistemi olan Novell alanında uzmanlaşır ve Türkiye’nin Novell üzerinden veri kurtarma işlemleri için aranan ilk uzmanı olur ve bunu diğer işletim sistemleri izler.

Takvimler 1995’i gösterdiğinde, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliğine devam eden Atalay edindiği tecrübe geliştirdiği bilgi birikimini kurumsal alanda kullanmaya karar verir ve MyDISK’i kurar. Böylece Türkiye’nin ilk ve “En iyi Veri Kurtarma Şirketi” faaliyet göstermeye başlar.

Bu günlere gelmemde katkılarını bir gün olsun eksik etmeyen  değerli hocalarım Fahir Kadir ÖZCAN, Refik ALBAYRAK, Yrd. Doç. Dr. Tuncay UZUN'a sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Zarif ATALAY

 

SİZİ ARAYALIM
Bugüne kadar 157907 kişi, müşteri temsilcilerimizden destek almıştır.
Görüşmek istediğiniz temsilcimizi seçiniz.
Aramamızı istediğiniz saati seçiniz.
MyDISK Logo