Tarihçe

Bilgisayar ekranında beliren gülen bir yüz; bilardo topu misali hareket ederek karakterlere çarpar ve aşağı doğru düzensiz bir şekilde düşürmeye başlar.

8 bit monochrome ekran kartının bozulduğunu düşünen Zarif ATALAY, XT bilgisayarın kapağını açarak 5 megabaytlık MFM hard diskin bozulmasına sebep olur. Aslında bilgisayarına dünyada bilinen ilk virüs, “Brain” bulaşmıştır. 1988 yılında bozulan hard diski onarması, bulaşan virüsü "Assembly makine dili ile" temizlemiş olup bu serüven MyDISK Veri Kurtarma, Adli Bilişim ve Bilgi Güvenliği şirketinin köklerini oluşturur.

Veri kurtarmanın henüz kavram olarak literatüre girmediği o yıllarda, şirketin kurucusu Zarif ATALAY ilk Veri Kurtarma işlemini gerçekleştirmiştir aslında. Bilgisayarların hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacağını daha o günden öngören Ataslay, o yılların popüler işletim sistemi olan Novell alanında uzmanlaşır ve Türkiye’nin Novell üzerinden veri kurtarma işlemleri için aranan ilk uzmanı olur ve bunu diğer işletim sistemleri izler.

Takvimler 1995’i gösterdiğinde, Atalay edindiği tecrübe geliştirdiği bilgi birikimini kurumsal alanda kullanmaya karar verir ve MyDISK’i kurar. Böylece Türkiye’nin ilk ve “En iyi Veri Kurtarma, Adli bilişim ve Bilgi Güvenliği Şirketi” faaliyet göstermeye başlar.

Bu günlere gelmemde katkılarını bir gün olsun eksik etmeyen  değerli hocalarım Fahir Kadir ÖZCAN, Refik ALBAYRAK, Yrd. Doç. Dr. Tuncay UZUN'a sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

MyDISK Logo