Dahili Hard Disk Veri Kurtarma

Hard Disk

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bilgisayarlar her türlü verinin depolanabileceği aygıtlar haline gelmişlerdir. Özellikle son yıllarda fotoğraflarımızdan iş ve eğitim amaçlı kullandığımız verilerimize kadar her türlü bilgiyi bilgisayarlarımızda depolamaktayız. Bu verilerin olası bir olumsuz durumda kaybedilebileceği ve yalnızca dijital ortamda saklamanın güvenilir bir yol olmadığı bilinmektedir. Bunun nedeni dijital ortamda saklanan verilerin, kurtarma işleminin sonunda kesin olarak geri döndürülebilme garantisi bulunmamasıdır. Yedekleme işlemlerinde sorun çıkması halinde önemli düzeyde veri kayıpları yaşanabilmektedir. Kişisel yaşamımız ve iş hayatımız için önem arz eden bilgileri, olası veri kayıplarının ardından kurtarma işlemi yapılabilecek ve güvenle saklanabilecek bir aygıt ile depolayarak verilerimizi garanti altına almalıyız.

Dahili hard diskler böyle bir durumda kurtarıcı olmaktadır ve verilerimizin güvenle depolanmasını sağlamaktadır. Ama bazı zamanlar verilerimizi depoladığımız hard diskler de zarar görebilmektedir. Dahili hard disk veri kurtarma işlemleri bu noktada oldukça önemlidir. Dahili hard disklerin çeşitli nedenler ile bozulması durumunda alanında uzman kişilere başvurularak veriler kolayca kurtarılabilmektedir. Bunun için veri kurtarma işlemlerinin yapıldığı işletmeler ile görüşmek ve fikir almak gerekir. MyDISK sahip olduğu teknolojiler ve alanında uzman kadrosu ile aldığı hasarın boyutu fark etmeksizin dahili hard disk veri kurtarma işlemini gerçekleştirebilmekte ve size profesyonel bir hizmet sunmaktadır.

Dahili Hard Disk Nedir?

Günümüzde bilgisayarlarda yer alan hard diskler sayesinde verilerimizi güvenle depolayabiliyoruz. Bilgisayarların doğru bir şekilde çalışabilmesini mümkün kılan hard disklerin, özellikle yaşanabilecek veri kaybı gibi olumsuz durumlara karşı bir önlem olduğu söylenebilir. Çünkü bilgisayarın içerisindeki tüm veriler kalıcı olarak bu cihazlarda depolanabilmektedir. Hard diskler ile hem bilgisayarların kapasiteleri arttırılabilmekte hem de veriler kaybolsa dahi hard disk sayesinde bir kez daha düzgün çalışabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Veri Kaybının Nedenleri

Günümüzde pek çok insan, yaşadıkları çeşitli olumsuzluklar sebebiyle bilgisayardaki verilerini kaybedebilmektedirler. Bu veriler çoğu zaman oldukça önemlidir ve sonucunda bilgilerinizin kaybolma riski bulunmaktadır. Verilerin kaybına yol açan ve çok sık karşılaşılan sorunların ne olabileceğini bilmek de öncesinde önlem almak açısından önemlidir. Veri kayıpları fiziksel ve yazılımsal olmak üzere iki kategori altında listelenebilmektedir. Sonucunda veri kaybı yaşayabileceğiniz sorunların başında gelen fiziksel ve yazılımsal hatalar ise şu şekildedir;

1. Fiziksel Nedenler

Bilgilerin ve verilerin kaybına yol açan hatalardan biri de fiziksel nedenlerdir. Bu kategoride sıralanan hatalar, dikkatsizlik veya kontrol edemeyeceğiniz durumlar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde verilerinizin tamamen kaybolması veya uzun bir süre boyunca hasarların giderilmeye çalışılması gerekecektir. Fiziksel nedenler ile oluşabilecek hatalar ise şu şekildedir;

Kullanıcı Hataları

Kullanıcılar kimi zaman dikkatsiz davranarak veri kaybına neden olmaktadırlar. Bilgisayarın yavaş çalıştığı durumlarda bilgisayara vurmak, sallamak. birden fazla bilgisayarı kapatıp açmak  buna örnektir. Böyle bir durumda harddisk zarar görebilmekte ve veriler kaybolmaktadır.

Dahili Hard Disk Hasarı

Hard diskinizde meydana gelecek donanım arızaları da veri kaybına neden olmaktadır. Diskin kendisinde meydana gelen hasarların toz birikmesi veya aşırı ısınma gibi nedenlerle ortaya çıktığı bilinmektedir.

Sıvı Hasarı

Cihazınızın üzerine dökülebilecek sıvılar, verilerin kaybına yol açmakta ve kurtarma işlemlerini güçleştiren bir durum oluşmasına yol açmaktadır. Bunun için cihazların yanında sıvıları bulunduruyorsanız çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde iyi temizlenmeyen diskinizin verileri kaybetme riskiyle karşılaşacağı ve kısa devre yapacağı söylenebilir.

Elektrik Kesintisi

Bilgisayarınızın elektrik kesintisi nedeniyle ani kapanması da veri kaybına yol açabilmektedir. Bu, disklerin ömrü açısından önemli bir sıkıntıdır ve kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Doğal Afetler

Son olarak, doğal afetler nedeniyle veri kaybı yaşanması da çok ciddi hasarlara neden olmaktadır. Bilgisayarınızın kendisine vereceği zararın yanında verilerinizin tamamen silinmesine de neden olabilir.

2. Yazılımsal Nedenler

Bilgilerin ve verilerin kaybına yol açan hatalardan bir diğeri yazılımsal nedenlerdir. Oldukça ciddi hasarlara yol açabilecek olan yazılımsal hatalara karşı önlem alınması önemlidir. Verilerinizi düzenli olarak yedeklemiyor ve güvenliğini sağlamıyorsanız böyle bir durumla karşılaştığınızda olası hataları düzeltmenin zorlayıcı olacağını bilmelisiniz. Yazılımsal nedenler ile oluşabilecek hatalar ise şu şekildedir;

Virüsler ve Zararlı Yazılımlar

En tehlikeli veri kaybı nedenlerinden olan virüsler ve zararlı yazılımlar, kişisel bilgilerin ele geçirilmesine ve zararlı yazılımların bilgisayarınıza sızmasına neden olmaktadır.

Hırsızlık

Hırsızlık veri kaybı nedenleri arasında karşılaşabileceğiniz en ciddi durumlardandır. Bu, verilerinize çalan kişiler tarafından erişilmesine olanak tanıyan ve verilere yeniden erişebilmenizin zor olduğu bir veri ihlali tehlikesidir.

Format Atma İşlemleri

Format atma işlemleri bazı durumlarda verilerinizi kaybetmenize neden olmaktadır. En sık yaşanan veri kaybı nedenlerinden biridir ve kolayca çözümlenebilir. Aynı sorun güncelleme işlemleri sırasında da oluşabilmektedir.

İşletim Sisteminin Çökmesi

Bilgisayarınızda meydana gelecek bir işletim sistemi çökmesi durumu veri kaybına yol açabilecek nedenlerdendir. Bu bilgisayarınızın ömrü açısından olumsuz bir durumdur ve depolanan verilere erişemeyeceğiniz sonuçları doğurabilmektedir.

Bilgisayar Korsanlığı

Bilgisayar korsanlığı nedeniyle veri kaybının yaşanması da son yıllarda en çok karşılaşılan veri kaybı nedenlerindendir. Hackerların veri güvenliğini ihlal ederek zarar vermesi ve bilgilerinizi çalması olasıdır. Bunun için siber güvenlik önlemlerini almanız oldukça önemlidir.

Listede verilen veri kaybı nedenlerine bakıldığında birçoğunun çok ciddi hasarlara neden olduğu görülmektedir. Fakat bunun önüne geçmek için kullanıcıların verilerini sık sık yedeklemesi ve siber güvenlik önlemlerini alması oldukça önemlidir ve göz ardı edilmemelidir. Buna rağmen yaşanan sorunlarda da veri kaybı konularında uzman bir şirket ile iletişime geçerek yardım alınması gerekmektedir.

Dahili Hard Diskten Nasıl Veri Kurtarılır?

Hard diskinizden verilerinizin kaybolmasına yol açabilecek nedenlerin ne olabileceğini gördükten sonra aklınıza silinen verilerin kurtarılıp kurtarılamayacağı soruları gelmiş olabilir. Veriler aslında yaşanan bu durumlarda tam olarak silinmemektedir ve silinen bilgileri geri döndürebilmek mümkündür. Peki, dahili hard diskten nasıl veri kurtarılır?

  • Öncelikle, verileri kaybettiğiniz durumlarda ani bir tepki ile bilgisayarınıza amatör bir müdahalede bulunmamalısınız. Veri kurtarma işlemlerinin profesyonel ekipler tarafından yapılması gerekmektedir.
  • MyDISK gibi profesyonel şirketlere başvurmanız durumunda %100’e yakın bir oranda kaybolan verilerinizi geri getirebilirsiniz.
  • Fakat kendiniz müdahale ettiğiniz takdirde veri kaybını kalıcı kılacak hataları yapmanız olasıdır.
  • Sonrasında, veri kaybınız için uzman ekiplere danışarak inceleme yapmalarına izin vermelisiniz.
  • Alanında uzman ekipler tecrübeleri ve gelişmiş teknolojileri sayesinde sorununuzu çözmek için analizlerini yapacak ve sizi detaylı bir şekilde bilgilendireceklerdir.

MyDISK sorununuzun boyutunu da göz önüne alarak çok yüksek oranlarda veri kurtarma garantisi vermekte ve modern veri kurtarma teknolojileri sayesinde birçok probleminizi kolaylıkla çözebilmektedir. Ayrıca birçok büyük markanın hard disklerinden veri kurtarma konusunda da uzmandır. Türkiye’de sektör içerisinde Veri Kurtarma ve Siber Güvenlik sertifikasına sahip en eski firma olması ile de profesyonelliğini kanıtlamaktadır.

Siz de verilerinizin kurtarma işlemini güvenle yapabileceğiniz bir şirket arıyorsanız; modern veri kurtarma teknolojileri, uzman ekibi ve güvenilirliği ile MyDISK’e başvurabilirsiniz. Bunun için web sitesi üzerinden iletişime geçerek yardım isteyebilir veya destek hattımız olan 444 8374’den bize ulaşabilirsiniz.

MyDISK Logo