Veri Kurtarma Nedir

Veri Kurtarma Nedir

Veri kurtarma veya Data recovery, cep telefonu, bilgisayar, notebook ve harici depolama cihazlarındaki bilgilerin, herhangi bir nedenle kaybedilen, yanlışlıkla silinen, bozulan veya erişilemez hale gelmesi, ulaşılamaması durumunda, bilgilerin yeniden ulaşılabilir hale getirilmesini, bir başka deyişle kaybolmuş bilgilerin geri getirme işlemidir. 

Kurumsal şirketlerde ve Devlet kurumlarında veri kurtarma verilerin bir yedekten masaüstü, dizüstü bilgisayar, sunucu veya harici depolama birimine geri yüklenmesi olarak ifade edilir.

Veri kaybının nedenleri

MyDISK istatistiklerine göre, çoğu veri kaybı, kötü amaçlı saldırılardan ziyade insan kaynaklı hatalardan kaynaklanmaktadır. 

Veri kaybının diğer yaygın nedenleri arasında elektrik kesintileri, doğal afetler, ekipman arızaları, verilerin yanlışlıkla silinmesi, sabit sürücünün biçimlendirilmesi, donanımsal arızalı sabit diske yazılımsal kurtarma metodlarının uygulanması, sürücü okuma / yazma kafalarının bozulması, sabit disk plaka yüzeyinin çizilmesi, zarar görmesi, yazılım tabanlı çökmeler, mantıksal hatalar, işletim sisteminin açılmaması ve bilgisayara kahve veya su dökülmesi gibi sebeplerdir.

MyDISK Logo