Yanmış Hard Disk Veri Kurtarma

Yanmış Hard Disk Veri Kurtarma

Notebook bilgisayarlar içinde bulunan 2,5 inç boyutundaki hard disk plakaları genellikle camdan yapılır ve manyetik tabaka ile kaplanır. Tüm verileriniz plakalar üzerinde tutulmaktadır.

Sabit diskler elektro mekanik cihazlar olup sayısız mekanik parçadan oluşmaktadır. Bu nedenle, onları aşırı sıcaklık ve yangından korumak gerekmektedir. Sabit disklerin yanmasına neden olabilecek pek çok faktör vardır. Yangın, aşırı sıcaklık veya doğal felaketler, sabit disklerin ciddi şekilde yanmasına ve arızalanmasına ve kalıcı veri kaybına sebep olurlar.

Mühendislerimiz bazen ısıyla sebebiyle yamulmuş, bükülmüş plakalı yanık sabit diskler ile karşılaşabilmektedirler. Aşırı sıcaklığa maruz kalan Server, Masaüstü bilgisayar diskleri de olabilir. Hafif bir deformasyon bile bir sabit disk tablasını bozabilmekte ve okuma / yazma parçalarının yapısal bozulmasına sebep olabilmektedir.

Yangın ve yüksek ısıya maruz kalmış hard disklerden sorunun boyutuna göre veriler kurtarılabilir. Genel olarak yangına maruz kalmış diskler, su ve sıvı temasına maruz kalmış disklere oranla daha fazla hasar görebilmektedirler. Devre kartı yanmış, kömürleşmiş disklerde veri kurtarma oranı %100'e ulaşabilmektedir fakat erimiş bir hard diske kimsenin yapabileceği bir şey yoktur. 

 

 

MyDISK Logo