Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Kurtarma

Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Kurtarma

Silinen dosyaların etkili bir şekilde kurtarılması için faydalı ipuçları

Bilgisayarınızın sabit diskinde, hafıza kartlarında veya USB cihazlardan yanlışlıkla silme sonucunda önemli verileri kaybettiğinizde yapmanız gerekenleri bilmiyorsanız, o zaman uykusuz gecelere hazırlıklı olun. Aslında veri kaybı diye bir şey yoktur sadece verilere erişemez veya ulaşamazsınız. Fakat biz, silinen dosyaları kurtarmayı sorunun boyutuna göre %100'e yakın oranda mümkün kıldığımızı belirtmek isteriz. 

Veri kaybı yaşadığınızda, önce bilgisayarınızı veya diğer harici bellek depolama aygıtlarını kullanmayı bırakmalısınız. Cihazınızı kullanmaya devam ederseniz, işletim sistemi servisleri, anti virüsler hatta kurtarıcı diye yüklediğiniz veri kurtarma programları başınıza bela olacaktır. Önemli olan veri kaybedilen cihaza yeniden veri kaydetmemektir.

İster bilerek ister yanlışlıkla bazı dosyaları seçip sil tuşuna basarsanız, windows dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu'na gönderir. Aslında hiç silinmediler, sadece Çöp kutusuna taşındılar. Masaüstünde bulunan Geri Dönüşüm Kutusu'nu açtığınızda ve silinmiş dosyalarınız karşınızda olacaktır, şimdi istediğiniz dosyayı geri kurtarablirsiniz. Shift+Delete yapılarak silinen dosya için bu method geçerli değildir.

Bir dosya silindiğinde aslında tamamen silinmiyor! Peki ne oluyor; Bir dosyayı sağ tıklatıp Sil tuşuna bastığınızda, sistem yalnızca index tablosunda bulunan dosya ve klasör isimlerine işaret koyarak gizler ve kullandığı alanları boş olarak işaretler. Şu anda, silmiş olduğunuz dosya ve klasörler rahatlıkla geri gelebilir. Bu boş alandaki silinmiş olan veriler, o alanın üzerine yeni veriler kaydedilene kadar silinmez. Cihazı kullanmaya devam ederseniz, sistem geri yükleme, internet üzerinden veri kurtarma programları indirip kurulum yapmak, kurtarıldığı zannedilen bozuk verilerin aynı cihaz üzerine kaydedilmesi daha önce silinen dosyaların üzerine yeni verilerin yazılma olasılığını arttırır.  Bu durumda, başarılı bir veri kurtarma şansı azalır.

 

Eğer silinen dosyaları bu yöntemlerle geri alamazsanız, detaylı bilgi için uzman personelimizden yardım ve bilgi alabilirsiniz. Veri kurtarma hizmetinin ücretli bir servis olduğunu unutmayınız.

Bu makale sadece klasik Hard diskler için geçerlidir. SSD'lerde durum farklı olup detaylı bilgi için SSD’lerden Veri Kurtarmak Neden Zor linkini tıklayınız.

Yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

 

 

 

MyDISK Logo