E-Defter Berat Silme Raporu

Yaşadığınız siber saldırı sonrasında cihazınıza fidye virüsü bulaştıran saldırganlar ticari verilerinizi kaybetmenizin dışında sizi mali ve hukuki açıdan  sıkıntılı duruma sokabilir ve E-defter, e-beyanname kayıtlarının imha edilmesi, şifrelenmesi ya da ulaşılamaması durumu ile başbaşa kalabilirsiniz. Ticari ve mali verileriniz, E-defter ve e-beyanname raporlarınız hackerlar, saldırganlar tarafından şifrelenmiş, imha edilmiş ise bu durum düzenleyeceğimiz e-defter berat silme raporu ile tutanak altına alınmalıdır. Düzenlenen e-defter berat silme raporu gerçeği yansıtacak nitelikte olmalıdır. Çünkü son dönemde oluşan siber saldırılardan sonra e-defter yada e-beyannameleri vermek istemeyen kişiler siber saldırıya uğradığını iddia ederek sorumluluktan muaf olmaya çalışmaktadır. Bu konuda yazılması gereken e-defter berat silme raporu ISO 27001 ile ISO 9001 standartlarımıza dayandırılmakta ve aynı zamanda kendi bünyemizde istihdam ettiğimiz Bilgi Güvenliği Baş Denetçileri ve Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığına kayıtlı yeminli bilirkişilerce yazılmaktadır. Düzenleyeceğimiz rapor Gelir idaresi Başkanlığına, tüm kamu kurum ve kuruluşlara verebileceğiniz hukuki bir belge niteliğindedir. E-defter berat silme raporu kesin suretle ISO 9001, ISO 27001 sertifikalarına sahip olan firmalardan temin edilmesi gerekmektedir.

     Gelir idaresi Başkanlığına tarafınızdan verilecek E-defter berat silme raporunda

  1. İncelenen cihazın marka, model ve seri numarası bilgileri,
  2. Virüsün ve ya saldırının gerçekleştiği tarih,
  3. Virüsün türü, saldırının türü
  4. İşlem ile ilgili yapılan teknik çalışmalar,
  5. İşlemin sonucu gibi hususlar yazmaktadır.

Ayrıca oluşan bu durum karşısında kanununi haklarınızı aramanız için size adli makamlara ve kolluk kuvvetlerine sunulmak üzere ek rapor düzenlenmekteyiz.

  • Cumhuriyet Başsavcılığına konuyla ilgili suç duyurusunda bulunup, hazırlanan suç duyurusu metni dilekçeye eklenmeli,
  • Suç duyurusunda bulunulduktan sonra savcılık, konunun araştırılması için emniyet siber suçlar birimine bir yazı göndermekte yine bu yazıda dilekçeye eklenmelidir.
  • MyDISK Veri kurtarma merkezinden oluşan durum ile ilgili(virüs) durum tespit tutanağının alınması gerekmektedir. Hazırlanacak tespit tutanağında; incelenen cihazın bilgileri, virüsün gerçekleştiği tarih, virüsün türü, işlem ile ilgili yapılan teknik çalışmalar ve işlemin sonucu hakkında mutlaka durum tespit tutanağında belirtilmelidir.
SİZİ ARAYALIM
Bugüne kadar 196157 kişi, müşteri temsilcilerimizden destek almıştır.
Görüşmek istediğiniz temsilcimizi seçiniz.
Aramamızı istediğiniz saati seçiniz.
MyDISK Logo