SSD'lerden Veri Kurtarmak Neden Zor?

SSD'lerden Veri Kurtarmak Neden Zor?

Bir SDD'nin donanımsal olarak bozulması durumlarında eğer şifreli kontrolcü kullanılmıyorsa verilerin kurtarılması mümkündür.

SSD'lerden yazılımsal olarak verilerin kurtarılması zor da olsa mümkündür. Ancak, format atılması, yeniden işletim sistemi kurulması veya silinmiş dosyaların bir SSD'den kurtarılmasının bir HDD'ye (Sabit Disk Sürücüsü) göre çok zor ve farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun nedeni, SSD'lerin TRIM adlı yeni bir teknoloji kullanmasıdır.

TRIM nedeniyle, bir dosya SSD'den silindiğinde, işletim sistemi aracılığıyla dosya içeriği de silinir. Klasik HDD'lerde ise silinen dosyanın ismi sadece index tablosundan silinir dosya içeriğine dokunulmaz. Dolayısıyla, TRIM'in etkin olduğu SSD'lerde veri kurtarma neredeyse imkansız hale gelir. SSD'den veri kurtarmak istediğinizde çoğu zaman başarısız olduğunuzu ve kurtardığınızı zannettiğiniz dosyaların bozuk ve açılmadığını göreceksiniz.

 

SSD'lerde yazılımsal sebeplerden dolayı veri kaybetmemek istiyorsanız Yönetici izniyle açılmış CMD komut satırına aşağıdaki komutu giriniz.

fsutil behavior set disabledeletenotify 1

Fakat TRIM’i kapatırsanız bu sefer de SSD’nin kullanım ömrünü kısaltacaksınız ve kısa zaman içinde donanımsal sebeplerden dolayı bozulacaktır.

Tüm denemeleri yapmış olmanıza rağmen herhangi bir sonuç alamazsanız. 

  • Yine de endişeye kapılmamalısınız. Ücretsiz analiz hizmetimizden faydalanabilirsiz.
  • Fiyat teklifi rakamı analiz sonucunda belli olacaktır. Analiz yapılmadan en düşük, ortalama veya en yüksek bir rakam bildirmemiz mümkün değildir.
  • Analiz sonucunda kurtardığımız veriler istediğiniz veriler ise tarafınıza veri kurtarma fiyat teklifi sunulacaktır.
  • Detaylı bilgi için yardım destek hattımız olan 444 8374 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.
MyDISK Logo