CCTV DVR NVR Video Kamera

CCTV DVR NVR Video Kamera

DVR Kamera Kayıt Cihazları Nedir Nasıl Kurtarılır?

Kısaca anlatmak gerekirse DVR kamera kayıt cihazları sisteme bağlı birçok CMOS veya CCD analog kameraların kayıt ortamını sağlayan cihazlardır. DVR sistemlere model seçeneklerine göre 4, 8, 16 ya da 32 kanal  kamara bağlanabilir. DVR içinde kullanılan hard disk, bilgisayar sistemleri ile aynı yapıya sahiptir. DVR cihazlarda elektirik kesilmesi, donanımsal veya yazılımsal arızalar gibi durumlarda veri kaybı yaşanmaktadır. Bazende silinmiş eski görüntünün kurtarılması gerekebilir. Yapı itibari ile bir veya iki hard disk bulunan cihazların her marka ve model de kendine has farklı işletim sistemi yazılımı ve kayıt algoritması vardır. Kayıt algoritmasının farklılığı ve kayıtların sürekli olarak üzerine yazma (overwrite) mantığı ile gitmesi, DVR kayıt cihazlarına veri kurtarma müdahalesini oldukça zorlaştırmaktadır. MyDISK veri kurtarma hizmetleri DVR cihazları için veri kurtarma çalışmalarında kendine özgü kurtarma cihazları ve yazılımları ile yüksek başarı oranında, görüntü veri kurtarma hizmeti verebilmektedir.

NVR Kamera Kayıt Cihazları Nedir Nasıl Kurtarılır?

Genellikle ağa bağlı birçok IP kameranın kayıtlarını depolamak için kullanılır. NVR cihazları DVR cihazlarından ayıran en büyük özellik network ağlarına bağlanmasıdır. NVR cihazlarının da kendine özgü kayıt algoritmaları mevcuttur. Çoğu zaman birçok kameranın sisteme bağlı olduğu ve çözünürlükleri yüksek kameralardan oluşan sistemlerde kullanılır. Dolayısı ile büyük kapasite depolama alanına ihtiyacını karşılamak için tercih edilir. İçerisinde yine hard disklerde tutulan kayıtlar birçok sebepten kayıtların kaybolması ihtimali bulunur. DVR cihazlarından farklı olarak tek bir hard disk üzerinde değil bir çok hard disk ile kullanıma sunulmuş cihazların bir çoğunda RAID yapısı da bulunmaktadır. Dolayısı ile NVR veri kurtarma işlemi DVR sistemlere göre oldukça karışık süreçlerden geçmektedir. Kurtarılmak istenen kayıta ulaşmak için öncelikle RAID parite ve blok yapısı toparlanıp sonrasında veri kurtarma işlemi yapılması gerekir.

MyDISK veri kurtarma hizmetleri Avenir, AverMedia, Balitech, Bullwark, Canon, Cenova, Corcam, Elegance, Everest, Fujitron, Gvd, Hyundai, Icam, Karel, Lg, Navicam, Neutron, Next, Panasonic, Panavise, Pinetron, Reicon, Renica, Samsung, Smartvision, Sony, Spy, Techclick, Ttec Plus, Uranium, Vitec, Vizyotek, Wondercam marka DVR ve NVR cihazlarından veri kurtarma işlemini yüksek başarı oranı ile yapabilmektedir.

Asla Bunları yapmayınız!

  • Eğer bir video görüntüsünü bilerek veya yanlışlıkla silindiyseniz cihazının üzerine yeni görüntü kaydı yapmayınız.
  • DVR kayıt cihazı üzerinden bilerek veya yanlışlıkla format attıysanız cihazının üzerine yeni görüntü kaydı yapmayınız.
  • DVR kayıt cihazı hard diski tanımıyorsa elektronik kart değişikliği yapmayınız. 
  • DVR kayıt cihazı hard diski tanımıyorsa hard diskin kapağını açmayınız.
  • DVR kayıt cihazını kapatın ve elektrik fişini çektiğinizden emin olunuz.
  • DVR kayıt cihazını kapattıktan sonra geri açmayınız.
  • DVR kayıt cihazının içinde bulunan hard diski söküp bilgisayarınıza ikinci disk olarak asla bağlamayınız.
  • Eğer herhangi bir nedenle harddiski bilgisayara bağladıysanız  format atmayınız, disk yöneticisinden diski başlatı seçmeyiniz, yeniden bölümleme yapmayınız.
  • Hard diski bilgisayarcı veya DVR cihazını satın aldığınız firmaya göndermeyiniz.
  • Birçok satıcı firma DVR cihazların linux dosya sistemini kullandığını yazarlar ama bu bilgi yanlıştır. DVR cihazları H264 gömülü bölümleme sistemi kullanırlar.  Klasik veri kurtarma yazılımları olan Recover My Files, Get Data Back, R-Studio, Handy Recovery,  Disk Digger, Recuva vs. DVR cihazları içinde bulunan hard disklerden veri kurtaramazlar. 
MyDISK Logo