CCTV DVR NVR Video Kamera

CCTV DVR NVR Video Kamera

Pek çoğumuz için güvenlik kamerası kullanmak, kimi zaman önlem amaçlı kimi zaman ise zorunluluk halindedir. Ev, iş yeri, okul ve daha pek çok gerek özel gerek kamusal alanın güvenliğini sağlamak için güvenlik kameraları büyük bir önem teşkil eder. Belirli bir alanı 7 gün 24 saat gözlemlemeyi sağlayan izleme sistemleri, güvenlik sorunları karşısında kurtarıcı rol oynar. Kameralar aracılığı ile kayıt altına alınan veriler, CCTV gibi teknolojiler ile birçok kullanım alanında fayda sağlar.

Kamera kayıtlarına uzun süreli ihtiyacımız olsa da kayıt verileri bazen yanlışlıkla bazen ise süresi dolduğu için silinebilir. Bu durumun yanı sıra verileri kendi isteğimizle silip sonrasında pişman olabiliriz. Böyle durumlarda verilerin silinmesi büyük bir sorun doğurabilir. Öte yandan, bu verileri geri getirme fırsatınız bulunmaktadır.   

CCTV Nedir?

CCTV en özet hali ile bir kamera kayıt sistemidir. Açılımı, “kapalı devre televizyon” anlamına gelmektedir. Normal televizyonun aksine görüntüler birden fazla kişi ile değil, doğrudan ilgili kişi ile paylaşılır. Bir diğer deyişle sistemi kullanan şirket, kurum ya da ilgili kişiler ile veriler paylaşılır. CCTV sistemi;

 • Kameralar,
 • Dijital kayıt cihazı,
 • Lensler,
 • Monitör ile oluşur.

CCTV sisteminin çok sayıda kullanım alanı bulunmaktadır. Çoğu zaman trafik kayıt ve ihlallerini izleme, bankalar, hava alanı ve şirketlerde denetim sağlama, ev ve iş yerlerinde güvenliği sağlama, toplu taşama araçları gibi kurumsal alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanların yanı sıra konutların içlerine yerleştiren güvenlik sistemleri ile bebek bakıcısı, evcil hayvan ve benzeri durumlarda veri toplanabilir. CCVT ile gerçek zamanlı kayıt yapılabilirken canlı izleme de mümkündür.

DVR Nedir?

Açılımı dijital video recorder olan DVR, dijital kayıt cihazı anlamına gelmektedir. Dijital formatta video kaydetmeyi sağlayan cihaz, güvenlik kamerasının gönderdiği analog sinyallerini dijital ortamda dönüştürerek çalışır. DVR sistemi genellikle analog kameradan koaksiyel kablo aracılığı ile veri çeker.  DVR, Türkiye’de güvenlik kameraları ile en çok kullanılan sistemlerden biridir. DVR akıllı arama özelliği sayesinde kaydın belirli bir zaman ya da mekân kaydını kolaylıkla bulabilir, hızlı bir arama yapabilirsiniz.

Kaydı alan kameranın gerektirdiği doğrultuda DVR kanalı değişebilmektedir. Örneğin CCVT sistemine bağlanabilen kamera sayısı 8 ise 8 kanal, 32 kamera bulunuyorsa 32 kanal DVR kullanılmaktadır. DVR’nin;

 • Karanlık saatlerde gece görüşü ile kaliteli görüntü sunmaya yönelik uygun filtreleri,
 • Belirli saatlerde kayda başlayıp sona erdirmesini sağlayan otomatik zamanlaması,
 • Canlı izleme ve geri izleme gibi pek çok avantajı bulunmaktadır.

DVR Verileri Nasıl Kurtarılır?

DVR verileri, sistemin özelliğine göre değişecek şekilde 10 ila 30 gün aralığında kendiliğinden silinir. Bu noktada ihtiyaç duyduğunuz verilerin daha eski bir tarihe ait olması sorun yaratmaktadır. Öte yandan DVR diskinden silinen verileri kurtarma fırsatınız vardır.

DVR, silinen verileri kurtarma yönünden zorlu bir sisteme sahiptir. Bu nedenle, hazır kurtarma programları çoğu zaman başarısız olmakta ve bozuk görüntü sunmaktadır. Bu doğrultuda kaybedilen DVR verilerinin geri getirilmesi için uzman desteği almanız önemlidir. MyDISK bu noktada Türkiye’nin önde gelen veri kurtarma şirketleri arasında yer alır. Gelişmiş algoritma ve teknik alt yapımız ile DVR verilerini kurtarma konusunda büyük bir başarı elde ettiğimiz bilinmektedir.

NVR Nedir?

NVR, network video recorder’ın kısaltmasıdır. Bu tür kayıt cihazları, ağ tabanlı çalışmaktadır. DVR sistemine benzer kullanım alanları olsa da NVR daha esnek bir kullanım sunmaktadır. Genelde IP kameradan Ethernet ağı aracılığı ile veri çeken NVR, Cat5 ya da Cat6 kablosu ile kullanılabilir.

NVR; ağdan gelen görüntüleri depolayarak yüksek kapasiteli hard disklere kaydeder. DVR ile kıyaslandığında NVR sisteminin belirli avantajları bulunmaktadır. NVR:

 • 256 kanal NVR bulunmaktadır, kamera kapasitesi oldukça geniştir.
 • Gelişmiş ve özellikleri arttırılmış bir sistem sağlar.
 • Güç tanıma gibi gelişmiş özellikler ile akıllı kayıt analizi fırsatı sunar.
 • Video kalitesi ve çözünürlüğü dijital sinyalin bir getirisi olarak daha gelişmiştir. 

NVR Verileri Nasıl Kurtarılır?

DVR sistemine benzer şekilde NVR verileri de belirli aralıklar ile kendiliğinden silinmektedir. Veri saklama süresini uzatma şansınız bulunsa da belirli bir kapasiteyi aşan hafızanın dayanma süresi uzun olmayacaktır. Kendiliğinden silinen verilerin yanı sıra bir kaza sonucu veri silme işlemi de gerçekleşebilmektedir. NVR verilerinin kurtarılması mümkündür.

NVR; IP kamera, Ethernet kabloları, LAN ya da internet ağını içeren kapsamlı bir sistemdir. Mobil cihazlarla uyumlu olan bu sistemin gelişmiş video yazılım alt yapılarına sahip olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda sistem karmaşıklaştıkça veri kurtarma işlemi de karmaşıklaşmaktadır. Kayda ulaşmak için parite ve blok yapısı toparlandıktan sonra veri kurtarma işlemi yapılmalıdır. Bu süreç titizlikle yönetilerek veri kaybının önüne geçilmesi gereklidir. Öte yandan MyDISK teknik ekibi ve gelişmiş yazılım sistemleri NVR verilerinin kurtarılması alanında deneyim sahibidir. Gerekli uzmanlık ve gelişmiş araçlar vasıtası ile NVR verilerinin kurtarılması mümkün hale gelmektedir.

Silinen Kamera Kayıtlarını Geri Getirme

CCTV verilerinin kaybı, verilere ihtiyaç doğduğu noktada büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu verilerin kaybolmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Kamera kayıtları;

 • Hırsızlık sonucu
 • Otomatik silinme ile
 • Yanlışlıkla silinme ile
 • Kasıtlı ve bilinçli silinme ile
 • Kaza sonucu kayıt cihazının fiziksel hasar görmesi sonucu
 • Teknik bir bozulma sonucu kaybedilmiş olabilir.

Kaybedilen kayıtlar kaybolma nedeni fark edilmeksizin yeterli uzmanlık çalışması sonucunda kurtarılabilmektedir. Verilerin kurtarılması süreci teknik bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Bu nedenle, verilerin kurtarılması sürecinde bilinçsiz hareketler risk taşımaktadır. Kurtarılmak istenen verinin tamamen kaybına yol açacak hamlelerden kaçınılmalıdır. Bu doğrultuda bir uzman yardımı almanız önemlidir.

Veri Kurtarma

Arama motorlarına CCTV DVR NVR veri kurtarma yazıldığında karşınıza pek çok sonuç çıkacaktır. Bu sonuçlar arasında otomatik veri kurtarma programları yer almaktadır. Bu otomatik programlar çoğu zaman verinin tamamen kaybına yol açarken bazen de bozuk görüntüler ile sonuç vermektedir. Her ne kadar kolay görünebilse de gelişmiş kayıt sistemlerinde kaybolan veriyi kurtarmak amacı ile belirsiz programlar kullanmak risklidir. Bu noktada bir veri kurtarma şirketine danışmak önemlidir. Veri kurtarma işlemi, çeşitli süreçler içeren karmaşık bir sistemdir. Veri kurtarma;

 • Ne kadar eski tarihli bir kaydın kurtarılacağı
 • Verinin silinme nedeni
 • Kayıt cihazının türü
 • Kaydın silinen kısmının boyutu gibi bileşenlere göre şekillenmektedir.

Çok boyutlu bir süreç olan veri kurtarma işlemi MyDISK gibi bu konuda deneyimli firmalar sayesinde kolaylaşmaktadır.

Veri Kurtarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ulaşmak istediğiniz kaydın silindiğini görmek bir panik ve endişe hali yaratabilir. Bu noktada, veri kurtarmaya ilişkin derin bir bilgi sahibi olmadan herhangi bir hamle yapmanız riskli olabilmektedir. Silinen veri ile karşı karşıya kaldığınızda;

 • Kayıt cihazının içinde yer alan hard diski söküp bilgisayara ikinci cihaz olarak bağlamak
 • Hard diski bilgisayara bağlayıp format atmak
 • Hard diski tekrar biçimlendirmek
 • Cihaz tarafından tanınmayan hard diskin kapağını açmak, parçaları değiştirmek sökmek oldukça risklidir. Bu davranışlar verilerin kurtarılması sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

MyDISK veri kurtarma hizmetleri 3Deyes, Avenir, AverMedia, Avtech, Armex, Balandi, Balitech, Bullwark, Bora, Canon, Cenova, Corcam, DahuaDecode, Dmax, Elegance, Eneo, Everest, Fujitron, Gvd, Haikon, Hıkvision, Hyundai, Innovi, Icam, Karel, Lg, Lhy, Mxcam, Navicam, Neutron, Nuuo, Next, Panasonic, Panavise, Pinetron, Reicon, Renica, Samsung, Smartvision, Sony, Spy, Techclick, Tecnobox, Ttec, Plus, Orfe-sat, Unimax, Uranium, Vitec, Vega, Vizyotek, Volcastvision, Wondercam, Xenon marka DVR ve NVR cihazlarından veri kurtarma işlemini yüksek başarı oranı ile yapabilmektedir.

Aslında veri kaybı diye birşey yoktur, verilere ulaşamaz veya erişemezsiniz. Yaptığınız, yaptıracağınız deneme ve girişimler neticesinde veri kaybına uğrarsınız.

ASLA BUNLARI YAPMAYINIZ!

 • DVR kayıt cihazı üzerinden bir video görüntüsünü bilerek veya yanlışlıkla sildiyseniz yeni görüntü kaydı yapmayınız.
 • DVR kayıt cihazına bilerek veya yanlışlıkla format attıysanız yeni görüntü kaydı yapmayınız.
 • DVR kayıt cihazının içinde bulunan hard diski söküp bilgisayarınıza ikinci disk olarak asla bağlamayınız.
 • DVR kayıt cihazından çıkardığınız harddiski bilgisayara bağladıysanız  biçimlendirme yapmayınız, format atmayınız, disk yöneticisinden diski başlatı seçmeyiniz, yeniden bölümleme yapmayınız.
 • DVR kayıt cihazı hard diski tanımıyorsa elektronik kart değişikliği yapmayınız. 
 • DVR kayıt cihazı hard diski tanımıyorsa hard diskin kapağını açmayınız.
 • DVR kayıt cihazını kapatın ve elektrik fişini çekiniz ve tekrar geri açmayınız.
 • DVR kayıt cihazından söktüğünüz hard diski notebook tamircileri, bilgisayarcı veya DVR cihazını satın aldığınız firmaya göndermeyiniz.
 • Birçok satıcı firma DVR cihazların linux dosya sistemini kullandığını yazarlar ama bu bilgi yanlıştır. DVR cihazları H264 gömülü bölümleme sistemi kullanırlar. Klasik veri kurtarma yazılımları olan Recover My Files, Get Data Back, R-Studio, Handy Recovery, Disk Digger, Recuva vb. DVR cihazları içinde bulunan hard disklerden veri kurtaramazlar.
Aşağıdaki Durumlardan Birine Maruz Kaldıysanız Sizlere Yardımcı Olabiliriz!
 • İşyerinde yangın çıktı. Yangından hemen sonra DVR kayıt cihazı kaydı durduruyor. 12.08.2018 tarih gece saat 03:00 e ait görüntüler kurtarılar mı?
 • Cihazın son kayıt tarihi 15.04.2018 Saat 13:00 cihaz 15 günde bir kendini yeniliyor, İstediğimiz tarih 27.03.2018, görüntüler kurtarılar mı?
 • DVR Kayıt cihazı 15 günde bir kendini yeniliyor. Personelin biri hırsızlık yapmış, görüntüleri izledim şok oldum 10 dakika kamera kayıt cihazının başından ayrıldım ne olduysa o arada oldu görüntüler silinmiş. Silinen görüntüler kurtarılar mı?
 • DVR Kayıt cihazı 10 günde bir kendini yeniliyor. Son kayıt tarihi 28.07.2018. Şoför muhasebeye para teslim ettiğini söylüyor ama ortada para yok o gün işe gelmiş mi gelmemiş mi ne olmuş detayını bilmek istiyoruz.
 • DVR Kayıt cihazı devlet kurumuna ait. Bir kaç defa elektrik kesintisi olmuş disk raw formatına dönüşmüş. Diske erişim sağlanamıyor. Görüntüler birebir kurtarılabilir mi?
 • Kuyumcuda bir kişiye ödünç altın verilmiş. Cihaz 6 aylık görüntü kaydı tutuyor. 25.04.2018 Tarihinden 14:00 17:30 arası  bankonun olduğu kısmı gören kamera  görüntüleri kanıt için istenmektedir. 
 • DVR Kayıt cihazı 120 günde bir kendini yeniliyor. Son kayıt tarihi 01.02.2018. Hırsızlık durumu söz konusu olduğundan 05.07.2017 tarihindeki görüntüler istenmektedir.
 • DVR Kayıt cihazı 10 günde bir kendini yeniliyor. Son kayıt tarihi 30.12.2017. Kamera ev giriş çıkışlarını görüntülüyor. İftira gibi bi durum söz konusu kavga oldu beni dövdüler elimi kırdılar diye tanımadığım biri sancılığa suç duyurusunda bulunmuş. 19.12.2017 Tarih 16:15 17:30 arası  kamera  görüntüleri kanıt için istenmektedir. 
 • DVR kayıt cihazı bozuldu. Aynı cihazdan temin edemiyoruz. Kurtarılabilecek tüm görüntüler istenmektedir.
 • Disk dvr kayıt cihazından çıkarılıyor ve bilgisayara 2. disk olarak takılıyor. Disk yöneticisinden diski başlat yapılıyor ve diskin içi bomboş oluyor. Veri kaybı 4-5 gün öncesinde yaşanıldı. Cihaz kendini 21 günde bir yeniliyor. Kurtarılabilecek tüm görüntüler istenmektedir.
 • DVR Kayıt cihazı cihazı harddiski görmüyor.
 • Kamera kayıt cihazı harddiski görmüyor.
 • Güvenlik kamera kayıt cihazı harddiski görmüyor.
 • DVR kayıt cihazı açılmıyor.
 • Yedekleme amaçlı geçmişe dönük kurtarılabilecek tüm görüntüler istenmektedir.
 • DVR Kayıt cihazından görüntüler kasten silinmiş hangi tarihte ne var bilinmiyor kurtarılabilecek tüm görüntüler istenmektedir.
 • DVR Kayıt cihazından kasıtlı veya bilerek silinen görüntüleri geri alabilirmiyim.
 • DVR Kayıt cihazındaki görüntüler yanlışlıkla silindi, silinen görüntüleri geri alabilirmiyim.
 • DVR Kayıt cihazı kasıtlı ve bilerek formatlanmış kurtarılabilecek tüm görüntüler istenmektedir.
 • DVR Kayıt cihazı kasıtlı ve bilerek sıfırlanmış kurtarılabilecek tüm görüntüler istenmektedir.
Aşağıdakilerden Birini Arıyorsanız Sizlere Yardımcı Olabiliriz

DVR hdd veri kurtarma, DVR kamera kayıtları ne kadar sürede silinir, DVR kayıt cihazı hdd formatı, DVR Kayıt cihazında silinen görüntüleri geri alabilirmiyim?, DVR kayıt cihazından görüntü silme, DVR kayıt cihazından silinen görüntüyü geri getirme, DVR kayıt cihazından veri kurtarma, DVR kayıt kurtarma, dvr ve güvenlik kamera kayıtlarının kurtarılması, DVR veri kurtarma programı, geriye dönük kamera kayıtları kurtarılır mı?, geriye dönük kamera kayıtları, güvenlik kameralarından silinmiş görüntülerin kurtarılması, kamera kayıt cihazı veri kurtarma, kamera kayıtları kurtarma, kamera kayıtları nasıl kurtarılır veya silinir, kamera kayıtları ne kadar sürede silinir, Kamera Kayıtlarını Kurtarmak Mümkün mü?, kameradan görüntü kurtarma, kameradan silinen videoları kurtarma, kayıt cihazı harddisk kurtarma, kayıt cihazından silinen görüntüyü geri getirme, silinen dvr kayıtlarını geri getirme, Silinen Kamera Kayıtlarını Geri Getirme, silinen kamera kayıtlarını kurtarma programı, Dvr HDD sorunu hakkında sizlere yardımcı olabiliriz.

DVR NVR Güvenlik Kamerasından silinen kamera kayıtlarını geri getirmek için linki tıklayınız

MyDISK Logo