CRYPTOLOCKER

CRYPTOLOCKER

Cryptolocker, bir bilgisayarın hard diskinde bulunan veya ağ sürücüsüne yüklenmiş dosyaları şifreleyen bir trojan virüsüdür. Cryptolocker virüsü çoğunlukla e-posta yoluyla ek olarak gelmektedir. Kullanıcı e-postayı okur ve ekli dosyayı açmaya çalıştığında etkinleştirir. Anti-virüs yazılımı kullansanız dahi bilgisayarınıza bulaşan Cryptolocker ihtiyacınız olan tüm dosyaları şifrelenmiş olacaktır.

Peki Cryptolocker Virüsü Size Nasıl Bulaşır?
Cryptolocker virüsü çoğunlukla bilinmeyen e-posta ekleri ile bulaşır. Bu ekler her gün kullandığınız dosya uzantılarına benzer, aslında çalıştırmayı istemeyeceğiniz türde dosyalar çalışır. Bir bilgisayara virüs bulaştığında, etkinleştirmesi gereken bilgi için merkezi bir sunucu ile iletişim kurar ve virüs bulaşmış bilgisayardaki dosyaları bu bilgilerle şifrelemeye başlar. Dosyalarınızın tamamı şifrelenene kadar bilgisayarınızda yanlış bir şey farketmezsiniz. Tüm dosyalar şifrelendiğinde, dosyaların şifresini çözmek için ödeme isteyen bir ileti yayınlar ve ödeme yapılmadığı durumda bilgilerinizi yok etme tehdidinde bulunur.

Cryptolocker Virüsünden Nasıl Korunabilirsiniz?

  • Cryptolocker virüsünden korunmanın ilk ve en önemli yolu güvenli internet kullanmaktır.
  • Bilinmeyen kişilerden gelen e-postaların eklerini açmayınız ve yabancı web sitelerinden indirme yapmayınız.
  • Windows’ta gizli dosya uzantılarını devre dışı bırakınız.
  • Bunları yapsanız dahi virüse maruz kalabileceğinizi hesaplayarak kritik verilerinizi daima yedekleyiniz.

Cryptolocker Virüsünün Bulaştığını Nasıl Anlarsınız?
Eğer dosyalarınızın uzantısı .vvv, .ccc, .xyz, .zzz, .aaa, .ecc, .ezz, .exx, .abc, .xxx, .ttt, .micro, .encrypted, .micro, .locky, .mp3, .magic, .lol, .xtbl, .crypt, .odin, .zepto, .enc, .cerber,
.cerber3, .aesir, .shit, .ae35
olarak değişmisse virüs bulaşmış demektir. Bunun üzerine sizden verilerinizi geri alabilmeniz için fidye isterler.
 

Cryptolocker Virüsünden Nasıl Kurtulunur?
Cyrptolocker virüsünden birçok virüs koruma programı ile gerekli taramaları yaparak kurtulabilirsiniz, fakat şifreli dosyalarınızın şifresini çözemezsiniz. Bunun için hackerlara
başvurup, çeşitli yazılımsal denemelerde bulunup format atma vs. gibi işlemleri yapmanız verilerinizin geri dönüşünü daha zorlaştıracaktır.

Cryptolocker ile şifrelenmiş dosyalarınızı kurtarmak için derhal cihazınızın elektrik bağlantısını kesip bize başvurunuz. Uzman ekibimiz profesyonel olarak şifre kırma ve veri kurtarma hizmetleri vermektedir.

Detaylı bilgi için yardım destek hattımız olan 444 8 374 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

MyDISK Logo