Harici Disk Veri Kurtarma

Harici Disk

Harici Hard Diskinizin ücretsiz incelenmesi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, gerisini profesyonel ekimize bırakın.

Harici hard disk, bilgisayara sadece bir kablo yardımıyla bağlayıp veri alışverişi yapabileceğimiz ve verilerimizi diskin içinde saklayabileceğimiz parçadır. Harici hard disklerin kullanım amacı bilgisayarımızda bulunan dosyalarımızın herhangi bir sistem çökmesi veya bilgisayarın bozulması durumlarında bizim için önemli olan dosyaların kaybolmamasını sağlamaktır. Bunun için harici hard disk kullanıcıları bilgisayarlarında kendileri için önemli olan dosyaların bir yedeğini de harici hard disklerinde saklarlar.

Harici hard diskler 2.5 inç ve 3.5 inç olarak ikiye ayrılır. 2.5 inç olan diskler boyut olarak küçüktür ve taşınması daha kolaydır. Ayrıca yeni çıkan 2.5 inç harici hard disklerde herhangi bir güç beslemesine gerek kalmadan sadece tek bir usb kablosuyla bilgisayarınıza bağlayıp kullanma seçeneğine sahipsiniz. 3.5 inç harici hard disklerde ise bilgisayara bağlandığınız usb kablosu dışında ayrıca diskin adaptörü ile diske elektrik vermeniz gerekmektedir. Ayrıca 3.5 inç harici hard diskler boyut olarak büyük olduklarından taşıması 2.5 inçlere göre daha zahmetlidir. Harici hard disklerin kullanım amaçlarından bir diğeri ise televizyona takıp içine aktardığınız filmleri izleme fırsatı sunar. Tabi ki bunun için televizyonunuzda usb girişi olması gerekmektedir.

Ayrıca harici hard disklerde usb 3.0 ve usb 2.0 seçeneği vardır. Usb 3.0 yeni bir teknolojidir ve veri aktarım hızında usb 2.0’a göre yaklaşık 10 kat daha hızlıdır. Bilgisayarınızda da usb 3.0 özelliği varsa daha hızlı veri kopyalama yapabilirsiniz. Harici hard diskler kullanılırken zarar görmemesi için dikkat edilmesi gerekir. Çünkü harici hard diskler hassas ürünlerdi ve bundan dolayı çalışır haldeyken fazla hareket etmemesi ve sarsılmaması gerekir.

Başlıca veri kaybının sebepleri:

  • Çalışır durumdayken sert zemine, yere düşürülen harici diskler,
  • Bilgisayar harici diski taktığımızda görmedi,
  • Bilgisayar otomatik olarak harici diski biçimlendirdi,
  • Harici harddiskim raw formata dönüştü. RAW formatına dönüşen HDD nasıl kurtarılır?

 

MyDISK Logo