Fiziksel Hasar Nedir?

Fiziksel Hasar Nedir?

Fiziksel hasarlı cihazınızın üzerinde hiçbir şekilde müdahalede bulunmayın! Bu, diskinizdeki durumu çok daha fazlasıyla kötüleştirir. Cihazınızın fiziksel bir hasarı olduğunu fark ettiğinizde ne yapmalısınız? Aslında cevap oldukça basit. Bir başka disk alıp, fiziksel hasarlı cihazınızı veri kurtarma işlemi amacıyla MyDISK uzman ekibine emanet edebilirsiniz.

Hard Diskte Fiziksel Hasar Nedir?

Fiziksel hasar, bir nevi diske erişememe durumudur. Fiziksel hasarın başlangıç aşamalarında ise bu, diskin aşırı şekilde yavaşlaması, kopyalama işlemlerinin normal süresinin çok daha üstü bir sürede gerçekleşmesi ve hatta bazı noktalara geldiğinde neredeyse durma aşamasına gelmesidir. Eğer bu evrelerde olan bir diskiniz var ise, geri dönülemeyecek hasarlarla karşılaşmamak adına diskinizi bir an önce çalıştırmayı durdurmalı ve profesyonel destek almalısınız.

Fiziksel Hasar Neyden Kaynaklanır?

Fiziksel hasar; düşme, darbe, elektriksel sorun, sıvı hasarı ve doğal afetler gibi birçok sebepten kaynaklanabilir. Ayrıca hard diskiniz ekonomik kullanım ömrünü de doldurmuş olabilir. Bunlar, okuyucu kafaların arızalanması, hard disk yüzeyinizin hasar alması ya da en basitinden bad sectorler oluşmasına ve geri dönülemeyecek kayıpların olmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle fiziksel hasar oluşmuş olan cihazlara kesinlikle güç verilmemeli ve mutlaka bir destek alınmalıdır.

 

Bad Sector Nedir?

Bad sector, okuma yazma taleplerine cevap vermeyen sektörlerdir. Sabit diskinizde fiziksel olarak hasar almış, onarılamayan sektörlere denir. Bad sectorler, okuyucu kafanın o sektörün bulunduğu yüzeyi çizmesiyle ya da o yüzeye tozun yerleşmesiyle olabilir. Hard diskler, normal bir oda standartlarında açılmaması ve havayla temas etmemesi gereken cihazlardır. Bu tür cihazlarda işlemler ancak clean room içerisinde ve uzman ekipler tarafınca müdahale edilmelidir.

 

MyDISK sorununuzun boyutunu da göz önüne alarak çok yüksek oranlarda veri kurtarma garantisi vermekte ve modern veri kurtarma teknolojileri sayesinde birçok probleminizi kolaylıkla çözebilmektedir. Ayrıca birçok büyük markanın hard disklerinden veri kurtarma konusunda da uzmandır. Türkiye’de sektör içerisinde Veri Kurtarma ve Siber Güvenlik sertifikasına sahip en eski firma olması ile de profesyonelliğini kanıtlamaktadır.

Siz de verilerinizin kurtarma işlemini güvenle yapabileceğiniz bir şirket arıyorsanız; modern veri kurtarma teknolojileri, uzman ekibi ve güvenilirliği ile MyDISK’e başvurabilirsiniz. Bunun için web sitesi üzerinden iletişime geçerek yardım isteyebilir veya destek hattımız olan 444 8374’den bize ulaşabilirsiniz.

MyDISK Logo