Siber Güvenlik ve İnsan Faktörü

Siber Güvenlik ve İnsan Faktörü

Siber Güvenlik Ve İnsan Faktörü
Şirketler için en büyük siber tehdit faktörü ne fidye yazılımlar, ne spam e-postalar ne de korunmasız IoT cihazları! Ponemon Institute tarafından 612 bilgi güvenliği uzmanı ile gerçekleştirilen ankete göre en büyük siber tehdit faktörü insan hatası. Tabii dünyada en çok kullanılan şifrenin “123456” olması da durumun ciddiyetini gösteriyor.

Bir kuruluşun çalışanlarının bilgilerin korunmasında genellikle zayıf nokta olduğu yaygın olarak kabul edilmekte. Bilgi güvenliğinde insan faktörüne etkisi açısından yeterince önem verilmemiştir. Çoğu kişi kandırılma olasılığının çok düşük olduğunu düşünür ve genellikle güvenlik gündeme geldiğinde teknik tedbirlerden bahseder. Oysa bilgi güvenliği için teknik sebeplerden çok insan faktörü önemlidir. 

Her ne kadar teknik güncellemeler önemli olsa da insandan kaynaklanan hataları en aza indirmek çok daha önemli. Bu durumun farkında olan saldırganlar kurbandan isteklerini hiç kuşku uyandırmadan güvenini kazanarak kolaylıkla istediği bilgilere erişir. Siber güvenlikte "insan faktörü" belirleyici olmaya devam etmektedir. Bu faktör siber suçlular tarafından kullanılmaya devam etmekte ve edecek.

MyDISK Logo